středa 11. ledna 2017

Mít načteno je základ


A to ať už máte v plánu věnovat se recenzím, porotcování v soutěžích, nebo psaní. Ve všech těchto případech (ale i mnohých dalších) to bez znalostí daného žánru zkrátka nejde. Tečka.

Poslední dobou jsem si uvědomil, že se mi změnil pohled na knihy. Ze čtení se stala, někdy úmyslně, jindy nevědomky, analýza textu. Všímám si věcí, které jsem dřív ignoroval. Namátkou? Počet dějových linek, logika chování postav, jejich nastavení, vývoj, kterým projdou hrdinové během příběhu, správnost reálií, opakování slov… a také žánrové schéma.

Možná to není odborný nebo správný termín, ale jedná se o zásadní věc, podle které celý text posuzuji. Aby bylo jasno, žánrové schéma NENÍ klišé (a btw. není jím ani archetyp). Je to osvědčený a hlavně funkční způsob, kterým jsou vystavěny příběhy. Klišé jsou stereotypně užívané dějové zvraty, chování postav, nebo jejich popisy.


Aneb, vesmírný křižník ve sci-fi není klišé, ale pokud se jmenuje Hvězda smrti, nebo Enterprise, už je něco špatně. 

Stejně tak můžete detektivce vyčítat rozvláčnost, chybné reálie, nemotorné popisy, ale už ne třeba použití tzv. falešných stop. Jako autor tohoto žánru byste s nimi měl umět pracovat, jako porotce či recenzent je v textu rozpoznat.*

*zde jen poznamenám, že filmové a literární žánrové schéma se výrazně liší

Zřejmě je nyní na místě uvést příklad využití znalosti zmiňovaných schémat v praxi. Naposledy jsem četl Bivoje od Juraje Červenáka. Autor zde odvedl naprosto dokonalou práci v rámci žánru. Lehce jde poznat, že to je pocta Robertu E. Howardovi a jeho nejznámější postavě. Celý text je pojat tak, jak by zpracoval látku Starých pověstí zakladatel žánru Sword and Sorcery. I když v tomto případě asi spíše sekery a magie. A to včetně úmyslného nastavení chování postav. Což bez znalostí (a citu pro žánr) nejde.

Z tohoto schématu pak výrazně vybočují postavy Ašigy (zcela evidentní odkaz na Luckou válku) a Wulfharda. Obě tyto postavy tvoří protipóly, ale přitom mají hodně společného – jsou ve svém oboru elita, přesto se obětují ambicím druhých. Jen odlišným způsobem. Musí překonávat nepřízeň osudu jako takového, nesou cizí selhání na svých bedrech. Jejich city jsou nakonec mnohem opravdovější, než u ostatních - smysl pro povinnost, láska, loajalita. A odměnou je jim za to jen pohrdání. Nepřátel, i těch, pro které „pracují“. 

Ašiga a Wulfhard celou tu „staročeskou conanovku“ (nemyslím to vůbec hanlivě, naopak!) posouvají do zcela jiné roviny. A na jiný level.

Mimochodem, (spoiler alert!) Wulfhardova smrt mi okamžitě evokovala poslední boj jisté postavy od S.R. Greena z knihy Východ modrého měsíce (r. 2000 – sakra, ten čas ale letí). Sir protektor. Je postavou, na které se nezapomíná. Ani po letech. Stala se pro mě archetypem skutečného hrdiny, jeho smrt natrvalo změnila můj náhled na epickou fantasy. Wulfhard ovšem není jen pouhou kopií sira protektora. V mnohém se liší, ač nese jisté společné rysy. Plně totiž akceptuje zasazení do odlišného prostředí. 

Kdybych neznal Conana, nebo Jestřába a Rybářku, těžko bych si vůbec těchto věcí všiml. Stejně tak dějové linky, žánrově spadající do westernu, která ovšem byla použita také v příhodách již zmiňovaného legendárního barbara. Vše je ale pečlivě připraveno, dokonale zpracováno, lehce naznačeno, neruší to, a netrčí z textu jako vztyčený ukazovák (u některých autorů dokonce prostředník)

Inspirace je zřejmá, ovšem zpracování originální, pevně se držící žánrových schémat. 

Vezmeme to nyní z druhé strany. Kolikrát jste již jen slyšeli argument: 

Nečtu, aby mě to neovlivňovalo při psaní? 

Chápu, že podvědomí umí být potvora, kolikrát vyvolá vzpomínku, která se tváří jako originální nápad, abychom po nějaké době zjistili, že to bylo použito v knize, kterou jsme četli před lety.

Pokud na to přijde beta, o celkem nic vlastně nejde (dobrá beta má načteno! - sorry, musel jsem). Mnohem horší je, pokud tuhle věc zachytí až recenzent/porotce. Ke smůle většiny budoucích autorů, kteří odmítají číst konkurenci, tomu tak bývá. Naštěstí.

Pokud chcete psát (bavíme se primárně o hororu, sci-fi a fantasy), uvědomte si, že český fantasy rybníček není velký. Ale zato hustě zarybněný. A každá výraznější, (byť tvrdíte, že náhodná), podoba s jiným českým autorem, zvláště známějším, může znamenat nemilosrdné a trvalé odlifrování do škatulky „kopírka“

Je ve vašem vlastním zájmu se tomuto vyhnout. Mít přehled, co vychází. Číst (také) české autory. Minimálně ty, kteří píší žánr, kterému se hodláte věnovat. Protože, jak dobře víme, neznalost neomlouvá.

Bělovlasý šermíř v kápi opravdu není nic, z čeho by si porotce nebo recenzent kecnul na zadek. Naopak. Tohle už tu bylo. Několikrát. Začal to Elric, rozvinul Geralt a dovršil Anomander. Stejně tak tu nedávno pobíhal jakýsi obrýlený kouzelník s jizvou. S assassíny ani upíry díru do světa taky neuděláte. A psát další verzi Hry o trůny jaksi postrádá smysl.

Ač to tak možná z předchozích řádků nevypadá, dosud nepoužitých a zajímavých témat je hodně (na rozdíl od žánrových schémat, kterých je nepříliš vysoký počet). K tomu ale musíte mít načteno. Abyste vyřadili to, co už někdo zpracoval. Originality nedosáhnete tím, že budete porušovat ustálená pravidla výstavby příběhu. Tudy cesta nevede. 

Fakt není nutné mít v textu za každou cenu dlouhovlasé blond elfy, Temného pána v ještě temnější věži a upíry. Fantastika je mnohem, mnohem pestřejší.

A také zajímavější, pokud se vydáte mimo vyšlapané chodníčky.


4 komentáře:

 1. Ačkoli nejsem ani recenzent, ani porotce, všímám si i u sebe jako horlivého čtenáře přesně těch "nešvarů" profesionálního čtenáře - někdy prostě text víc analyzuji, než čtu, všímám si nelogičností, které by mi dříve unikly. Někdy si kvůli samému analyzování knížku tolik neužiju:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zde platí přímá úměra - čím více knih přečteme, tím snadněji poznáme chybu. U sebe i jiných :-)

   Vymazat
 2. Recenzenta bych fakt dělat nechtěl. Natož porotce. Kdybych se věnoval fantasy žánru, kdoví, možná bych to viděl podobně jako ty. Ale nevěnuji :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj.

   Ale věnuješ se jiným věcem a tam přehled máš. A velmi široký ;-)

   Vymazat