neděle 16. dubna 2017

Aktuality 4/2007


Po relativně klidném začátku roku nastalo hektické období. Vezmeme to proto rychle, v  aktualitách upozorním na tři důležité věci.a) S blížícím se Světem knihy (dále jen SK) roste moje nervozita. Vidět Frosta (už se ví, že vychází 25.4.) v seznamu novinek je zajímavý a zcela nový pocit. Naštěstí v tom nejsem sám, většina nakladatelství má snahu (logicky) využít potenciálu, který jim SK poskytuje. A že jich (těch knížek) je!

* Rozsáhlý přehled, zaměřený primárně na novinky z řad debutantů, vyšel třeba na sardenu, konkrétní článek naleznete -> zdeb) Také musím upozornit na Terezu Matouškovou a její nový román Válka zrcadel. Jednak proto, že vychází u stejného nakladatelství, tj. Epochy, zadruhé budeme mít na SK společnou přednášku.

*Podrobnosti o akci Démoni a váleční mágové - Tereza Matoušková a Oskar Fuchs naleznete -> zde

Navíc se mi dostalo od tety Terezy důvěry, takže jsem mohl projet text její nové knihy jako beta. Co mohu o románu říct? Autorka vystoupala na nový level, použitá a skvěle zvládnutá ich forma příběhu sluší. Vtáhne čtenáře, dělá příběh plně kompaktním. Reálie jsou dobře zpracované, popisy dlouhé tak akorát, jasně viditelný posun je i ve vykreslení charakterů, vztahů a motivace postav. Co je ale největší devizou celého románu, je úžasná atmosféra. Rozhodně jde zatím o suverénně nejlepší text Temnářky. Nemluvě o skutečně luxusní obálce od Aleny Kubíkové.

PS: Válka zrcadel vychází 20. dubna


Anotace a ukázky se zobrazí po kliknutí na obrázek…c) V práci je to mazec, no, zatím ještě zvládám při tom všem i psát. Naštěstí. Se čtením je to horší, seznam knih s nálepkou „chci si přečíst“ povážlivě roste. Řeším to aktuálně poslechem audioknih (Hedvábník – vyšel v roce 2014/česky 2015, jsem brzda, vím), což je momentálně asi nejpohodlnější řešení. Mimochodem, jsem nadšený!Zápletka druhého příběhu soukromého detektiva Cormorana Strika je ještě zajímavější než první, oproti prostředí modelingu se její děj odehrává v literárních kruzích. Nahlédnutí do specifického životního prostoru spisovatelů, redaktorů a nakladatelů je v mnohém fascinující. Děj se točí kolem nevydaného pobuřujícího rukopisu (či spíše hanopisu) Bombyx Mori, a brutální smrti jeho autora. Do toho vyplouvají na povrch také starší skandály a křivdy, na které by všichni nejraději zapomněli… Rowlingová tu pracuje s notně velkou, leč pečlivě odměřenou dávkou jízlivosti, ironie a cynismu, nechá čtenáře/posluchače (na vlastní riziko) nahlédnou do hlubin světa, který se ani zdaleka neslučuje s často idealizovanou představou nezasvěcených. 
Korunu tomu pak nasazuje skvělý Petr Oliva v roli narátora. Vřele doporučuji!


Jo,  a všem hezké Velikonoce! 

PS: Kdyby to nebylo náhodou poznat, těším se jak malej i na nové Vetřelce! 
(Alien: Covenant 2017) 
2 komentáře:

  1. Dobrý přehled, taky ti přeju krásné sváteční pondělí a ať stíháš vše, co považuješ za důležité.

    OdpovědětVymazat