čtvrtek 29. června 2017

Sklad mrtvých koťátek IV. - I muži mají své sny


Pokud se podíváme na fantastiku takříkajíc pro ženy, jmenovitě paranormální romance, zjistíme několik zajímavých věcí.

Kromě žánrových mantinelů je také vždy přítomen, (a to nejméně!) jeden exemplář pana Úžasného. Vysoký, mužný, se širokými rameny, útlým pasem, (a kalhotama, které na bocích visej takovým tím nepopsatelně zvláštním sexy způsobem), se šesti cihličkama na břichu, zkrátka vypracovaným tělem, něžný, citlivý, inteligentní, voňavý, zdvořilý, naslouchající, vyrovnaný, s podmanivým hlasem, bez lupů, hraje na hudební nástroj jako virtuóz, zpívá v úspěšné kapele, vyniká ve sportu, je tajemný, chápavý, bohatý, milující, ochraňující, a s mužstvím po kolena. V klidovém stavu.

Tak. A pokud se v těchto romancích dostaneme přes všechny ty kličky k tomu, co má hrdinka stejně v plánu od začátku, tedy že nechá onoho nadsamce zasunout, přijdou u hrdinky (nejlépe panny) erupce vášně, multinásobný orgasmus a její souložník ji poté dlouze špitá do ouška vyznání, jak moc to bylo krásné, že budou spolu navždycky. A přinese snídaní do postele.

Ale nutně pak vyvstane otázka, proč?

Nikoli, proč onen hrdina zasunul, ale proč je to v pořádku, že to bylo zrovna takto. Ano, ženy přece mají své představy, kde se objevuje pan Božský, Úžasný, Skvělý, Dokonalý…

Pokud bychom hledali paralelu s dámským příměrem pana Dokonalého, a vytvořili tak slečnu Dokonalou, co všechno je špatně? Velká prsa? Dokonalá pleť? Malý zadek? Ploché břicho? Dlouhé nohy? Absence nadváhy, celulitidy, strií, pih, jizviček, pomerančové kůže, křečových žil, metliček, lámajících se a zarostlých nehtů, vypadávajících vlasů… popřípadě si dosaďte cokoliv jiného, podle vkusu jednoho každého muže.

Stejně jako pan Dokonalý to má k realitě na hony daleko. Proč tedy ten křik, že to je dehonestace žen, když literární či filmový hrdina „vyklátí“ čarodějku nebo služtičku s postavou modelky či pornohvězdy? Že je to ukázkový příklad toho, že tvoříme ze ženy pouze sexuální objekt a glorifikujeme tak těžce nereálnou představu o těle dokonalé milenky?

Ano, jsme rádi v bezpečí obývacího pokoje zachránci, bojovníci, objevitelé, vojevůdci, vědci, vládci, dobyvatelé… a ženy nám přitom (virtuálně) padají k nohám.

Ale chceme a miluje VÁS, reálné a skutečné ženy. I proto se přimlouvám, nechte nám, mužům, naše sny. 

Mimochodem, několikrát už proběhla na FB debata o tzv. silných hrdinkách, se kterou se může dnešní žena ztotožnit. Problém je, že si asi pod tím pojmem představím něco jiného, než samotné ženy, které případně na tyto dotazy odpovídají. Ellen Ripleyovou, Sarah Connorovou, Nevěstu z Kill Billa. Ale žít bych s nimi tedy opravdu nechtěl. Ani s jednou.

POZN. - (literární hrdinky určitě snadno najdete a dosadíte sami)

Jako poslední a aktuální příklad je zde Wonder Woman, v podání Gal Gadot. Odvážná, statečná, silná... To je nakonec v pořádku. Ale kolik žen by se mohlo s její postavou porovnávat? Proč teda, pokud má být vzorem pro ostatní dívky a ženy, nevypadá jako třeba, hmm, Brigit Jones?


Gal Gadot

2 komentáře:

 1. Ideály jsou dobré v rovině morální a ve fyzice. Jinak mi nezřídka přimhuřují oko a rozcukávají koutek (ale ano, připouštím, že i jinde mohou být užitečné, třeba jako výtečné náměty pro parodie :-)). V běžném životě mám ale velmi realistické ideály. A diplomka na téma "Jak by obstál K.V.Rais v dnešním světě literární fantastiky?" by rozhodně nebyla marná! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky :-)

   Slovní spojení realistický ideál je moc pěkné. Raise moc nemusím, ovšem Němcová, to je jiná :-) Babička, Viki a kněžna jako hlavní postavy ve fantasy, to už zní fajn!

   Vymazat