středa 9. srpna 2017

Sklad mrtvých koťátek V. - blíží se konec klasické fantasy?

Tak tu prý máme novou generaci autorů fantastiky.

Ne, že by ta předchozí zmizela ze dne na den, někam odešla, či přestala zcela psát. I když, jak se to vezme. Těžiště jejího zájmu se ale výrazně posunulo. Do středu zájmu se u nich dostává detektivka. Popřípadě sci-fi. Opustili, až na pár veteránů, pole nazývané „fantasy“, a přenechali jej vlastně víceméně bez boje těm mladším.


Je u nás klasická fantasy na pokraji vyhynutí?Je asi na místě poznamenat, že pokud jsem použil termín fantasy, myslím tím primárně světy plně fikční, s pseudo středověkým nebo starověkým uspořádáním. Většina počinů s touto nálepkou je totiž dnes nějakým způsobem ukotvena do určitého období naší reálné historie. Z klasické fantasy - fikce se tak vlastně stala alternativní realita, kde si Karel IV. místo koní a psů chová draky. Například. Nebo kniha jen obsahuje prvky fantastiky, kolikráte ovšem v množství sotva stopovém.

Není snadné říct, co nakonec skutečně vedlo „starou gardu“ k vyklizení těžce dobytých pozic. Jestli potřeba se autorsky posunout, nebo jen pocit, že je nutné změnit prostředí. Tento jev nepřišel ze dne na den, ale je zajímavé, že k němu začalo docházet zrovna v době, kdy plátna kin a monitory počítačů ovládaly počiny typu Pán prstenů, Hobit a nejnověji Hra o trůny. 

Fantastika se na poli filmu prosadila s relativním zpožděním, ovšem o to výrazněji. Přiznejme si to – generace nejnovějších autorů byla silně ovlivněna Harry Potterem, Stmíváním, ale také třeba Hunger Games. Na tom není nic špatného. Ostatně,  dříve to byl Zaklínač. A ještě před ním… ale tak to snad víte. Nebo ne?

Důvod, proč je ve tvorbě začínajících autorů preferována hlavně ona „původní“ fantasy, vidím v principu soutěží. Vzhledem k tomu, že se u nás kolikráte zmiňují jako odrazový můstek pro kariéru spisovatele, jde jistě o myšlenku, která má své opodstatnění. Zvláště pokud v porotě sedí lidé, kteří mají neskutečně načteno v rámci žánru, ale jako ideál je u nich fixovaná podoba fantastiky, jaká u nás byla před 30 lety. A mít úspěch v soutěži většinou znamená tuto skutečnost akceptovat.

Současné prodeje ale hovoří o něčem jiném. A jestli se dřív mluvilo o tom, že fantasy (před cca 15-20 lety) převálcovala sci-fi, získávám dojem, že se dnes poměr sil dostal opět do jakési rovnováhy. Přičemž si dříve výsostné území „klasické“ fantasy pro sebe úspěšně usurpují i jiné „módní“ subžánry, například YA, urban fantasy, nebo tzv. dystopie.

Aby bylo jasné, nejde mi o to tímto článkem diskreditovat klasickou fantasy, nebo soutěže. Jde spíše o postřeh a zamyšlení nad tím, že v české fantastice dochází postupně ke změnám, které mají tendence posunout žánr zase o kus dál.


Kam a kterým směrem, to ukáže až čas...

5 komentářů:

 1. Tak to jsem zvědav. Myslím si laicky, že je to projev jakéhosi přirozeného "životního cyklu", kdy člověk prostě potřebuje po nějaké době začít rýt ve trochu jiné zahrádce a sklízet jiné plody. Ale znáš mě, přiznávám, že fantasy žánr ani koutkem oka nesleduji, o to víc mě zajímalo, co se mnou jako "fantasy Neználkem" udělá tvoje knížka. Teď to ještě umět správně naformulovat v malém blogovém článku, ale já to časem dám :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, vývoj se nedá zastavit, prostě si to situace časem vynutí asi sama. Pokud nemá dojít k vyhoření a stagnaci...

   Jaj, tak tys dal Frosta? Na Tvůj názor se budu těšit, i když teda mám obavu, jestli to pro tebe nebyla moc silná káva :-) Tuplem v případě, že jsi k tomuto subžánru ještě "nečuchnul"...

   Vymazat
 2. Ano, fantasy žánr se vyvíjí, ale obsah článku mě tentokrát malinko zklamal. Myslím,že ten vývoj primárně spočívá v přístupech, kdy se prosazuje civilnější, možná syrovější linka (což už dělá Martin). A mimch. nejsou prvky YA často ty nejklasičťejší fantasy klišé? Je skutečně městská fantasy celosvětově trendem, který válcuje ostatní věci nebo je akční/urban česká škola specificky česká? Je dystopie subžánrem fantasy a píše se až dnes? Co je to klasická fantasy? Skutečně ji definuje jen prostředí? @Tem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ach, už to vidím, mea culpa, on je to článek o českém prostředí... i tak mi tam trochu chybí kontext a podrobnější rozbor těch nových trendů (steampunk? ženská fantasy se silnými hrdinkami?) Plus u nás je těch výrazných autorů tak málo, že je to otázka jedné výraznější osobnosti a můžeš to celé přeorat.

   Vymazat
  2. Ahoj, teto Tem :-) Díky za komentář

   Klasická fantasy je pro mě Eddings, Tolkien, Feist apod. Pokud se týká urban fantasy a z mého pohledu dosti blízké paranormálky, do této vody mě namočil Green a jeho Noční strana, potažmo Tajné dějiny :-)

   Dystopie psal už Čapek, Doctorow, Huxley, Orwell, ovšem ty byly v naprosto odlišném pojetí... význam žánru se ale v tomto případě také docela posunul...

   Cyberpunk je u nás spjat s Hetešou, nebo dříve JWP, steampunk se Slovákovou a Schinkem...

   Jenže já věřím, že tyhle věci každý fanda/autor u nás zná, a pokud ne, tak si tyto věci urychleně dohledá :-)

   Ostatně, kdo by měl o "svém" subžánru vědět víc, než samotný autor?

   I proto byl zvolen tento hodně volný rámec :-)

   PS: pokud tak výrazný autor přijde, prospěje to fantastice obecně a profitovat z toho budou nakonec všichni. Otázkou pak ale zůstává, pomocí jakého subžánru bude tento přesah mimo fantastiku učiněn...

   Vymazat