úterý 22. srpna 2017

Sklad mrtvých koťátek VI. - na velikosti (ne)záleží

Tentokrát v rychlosti nahlédneme do skladu mrtvých ještěrek. Co už, změna je život.

Téma: Děj i té nejdelší knihy se dá popsat v jedné větě.

Co z toho vyplývá? Že zápletka je sice absolutním základem textu, ale v podstatě nemá na výsledný rozsah nejmenší vliv. Ze stejného výchozího nápadu můžeme proto v zásadě „vytřískat“ jak mikropovídku, tak regulérní pentalogii.Rozsah knihy tedy určují jiné věci. Popisy. A je jedno, jestli jde o deskripci samotného světa, akci, nebo vztahy mezi jednotlivými protagonisty. Čím více se univerzum, ve kterém děj probíhá, bude lišit od toho našeho, tím podrobněji jej bude třeba popsat. Čím více postav v příběhu použijeme, tím více popisů budeme potřebovat. Pokud se hodláme zabývat minulostí světa i postav, rozsah nám taktéž adekvátně nabobtná.

O myších a o lidech diplodocovi

Představme si nyní zápletku jako kostru, na kterou postupně přiděláme vnitřní orgány (dějové linky) a nalepíme svaly (popisy). Odlišně se bude skládat myš a jinak diplodocus. Logicky.

Problém ovšem nastane, pokud se na kostru myši rozhodnete uchytit orgány a svalstvo diplodoca. A naopak. Legrační představa. Ovšem jen do chvíle, kdy zjistíme, že hlodavec není schopen pohybu pro obezitu a ještěr nemá dostatek energie (a svalstva), aby se posunul vpřed.

Rozměry kostry tedy musí odpovídat materiálu, který máme k dispozici. Odhadnout správnou velikost není lehké. V průběhu tvůrčího procesu proto můžeme zjistit, že kostra svůj náklad neunese, nebo naopak, mezi muskulaturou prosvítají žebra a obratle. Ani jedno není příjemné. V podstatě existuje pět možností, jak tyto tristní situace řešit.

a)      Odebereme vše přebytečně (svalstvo, tuk a orgány), aby nedošlo ke zborcení kostry
b)      Kostřičku zpevníme…
c)      …nebo jdeme shánět další matroš na oplácání rodícího se monstra…
d)      …ale všichni víme, že nejlepší je stejně vytvořit nový skelet přiměřené velikosti
e)      Pošleme autora tohoto článku do snickers

Rozhodnutí je pouze na vás.

A to je pro dnešek vše. 
Nyní mě prosím omluvte, musím jít obalovat. 
Přičemž doufám, že z té plánované lišky nebude seismosaurus.

PS: Kdyby vás to náhodou zajímalo, správně je za e) 

2 komentáře:

  1. Přesně, obézní hlodavce já rááááád! :-) A kostřičku vyspravíme několika sichrhajskami, však ono to nějak půjde, aspoň si myška nebude moct příliš vyskakovat!

    OdpovědětVymazat