sobota 30. prosince 2017

Temná fantasy je když...


Někdy je dobré vytáhnout kostlivce ze skříně :-)

Původně publikováno 18.12.15 23:46


Lišky nedávno (no dobře, je to bez dvou dnů rok) řešily žánry ve fantasy, konkrétně se tam zaměřily na urban fantasy a to, co se tím dnes označuje. Tentokrát se mají v plánu podívat blíže na tzv. „dark fantasy.“ – (dále už jen DF). I dneska tuhle nálepku dostanou knihy, které lišky za temnou fantasy nepovažují.


Přece pokud se někdo nechová, řečeno dnešní oblíbenou terminologií „sluníčkově“, není to třeba hned řadit mezi DF.

Co je teda podle lišek temná fantasy? Nejprve asi bude třeba si ji definovat, aby se tím dalo pohnout. Ujasnit si podmínky. Lišky ale spíše vědí, co za DF nepovažují, než aby tomu bylo naopak.


Naštěstí je tu teta Eli, se kterou se jim moc dobře podobné věci rozebírá…Pokud chcete napsat temnou fantasy, musí tam být Temný pán!
Nebo ne?Fox: Tak to bych mohl sjet 95% anotaci. Ani Vílí kruhy (dále jen VK) nejsou DF, ač jsou tak inzerovaný.

Elinor: Tak VK jsou spolu s Dračicí (kde to bourá atmosféra a ladění do humoru) tomu dark nejblíž.

Fox: VK? Nezlob se, ale ne.

Elinor: Já netvrdím, že jsou DF. Pokud tě napadá česká fantasy, která je víc dark fantasy než VK, tak prosím sem s ní.

Fox: Slovíčkaříš. Hmmm, Burdová?

Elinor: Tak ono je to poměrně důležité odlišovat jemnější nuance. Hele, Burdová rozhodně NE. A ano, vím, že to byl vtip.

Fox: Není to vtip! To se ti zježej hrůzou všechny chlupy. I ty co sis oholila! Česká dark?

Elinor: Ale teď to myslím vážně. Podle mě česká dark jako taková neexistuje, snad s výjimkou Neomi a Dítěte Skály. Myšleno čistá DF.

* (lišky velmi intenzivně přikyvují, neboť v tomhle s tetou naprosto souhlasí).

Fox: Tak jako s mým omezeným rozhledem a tím co čtu… Dítě skály rozhodně, Tina je romance.Zde se s tetou Eli lišky shodnou na 100%:
Dítě Skály JE dark fantasy...


Elinor: Tina je romance + urban fantasy.

Fox: Žamboch je spíš western, osamělý bojovník proti zlu, nevnímám to ale jako dark, i když jde kolikrát o antihrdinu. Kopřivovo Zabíjeni je sci-fi, i když tam je hodně nadsázky a humoru, který jinak celkem drsný příběh odlehčuje, stejně tak Asfalt, kterej by ale jinak tu DF podle lišek asi naplnil.

Elinor: No, jeďme klasickou dark a co se jí blíží, přičemž Podmoří je IMHO arcanepunk.

Fox: Víš, ono napsat, že všichni lidi nejsou hodní, není důvod to označit za DF.

Elinor: Neuč lišku, jak svítí úplněk! To dark je spíš v určité práci s motivy a s laděním konfliktů.

Fox: Tsssss. Koho to cituješ?

Elinor: Tebe. Pokračuj.

Fox: OK. Dark byl podle lišek třeba Malus temná čepel z Warhammeru. A Malaz. U nás, krom Neomi? Šlechtu jsem nečetl… Pohraničí by to splňovalo?Malazská kniha padlých : Silanah vs. Raest
Jestli je Malaz DF, nebo ne, to se lišky s tetou neshodnou.
Každopádně to je pro lišky srdcovka :-P


Elinor: Tak u Malazu je to otázka, tam to je šílenej koktejl dark a hrdinské. Šlechta NENÍ dark, opět, sám si už řekl, jde o ladění konfliktů a pojímání postav, dark není to, že lidi nejsou hodní.

*Teta Eli se v tu chvíli dlouze nadechne a něžně pohladí klávesnici…

Elinor: Podle mě je v středobodu dark fantasy ta "odvrácená stránka reality" a práce s kontrasty, měla by fungovat jako protipól klasické hrdinské v tom, že tam, kde v klasické hrdinské je jasné rozdělení dobrá - špatná, bílá - černá, tak v DF je sto padesát odstínů šedé. Tedy klasická hrdinská fantasy, ale s tímhle ponorem a kurzem, který z něj vyplývá.

Fox: Jenže… Klasická Hero je spíš ve svým důsledku směšná. Já bych ji viděl jako horor s fantazijními prvky.

Elinor: Přijde ti třeba Ivanhoe směšný?

Fox: Je to parodie. To už jsme probírali. Jde o výsměch všem těm vzdechům nad zašlou slávou a bolestínstvím. Jako u Čechů Bíla hora, Lipany a Moravské pole.

Elinor: Dala bych spíš přednost slovu demytizace, plus je otázka, jestli jsou tyhle historické mýty skutečně tak směšné, nebo jestli jsou zároveň přirozená lidská potřeba.

Fox:Moc to pitváš. Jaká je teda vlastně definice dark?

*dostáváme se nyní k té zajímavější části

Elinor: Podle české wiki každý zdůrazňujeme jinou větev. Jinak jasná definice DF podle všeho není.

Osobně bych se držela: Karl Edward Wagner je často uváděn jako zakladatel termínu "dark fantasy", kde převažují fantasy základy. Wagner ho použil u své fikce o gotickém válečníkovi Kaneovi. Od té doby se pojem "dark fantasy" používá ve spojení s podžánry meč a magie a hrdinská fantasy, když se v nich objeví antihrdinové nebo morálně nevyhranění protagonisté. Příkladem jsou příběhy Michaela Moorcocka o albínském šermíři Elricovi.Elric... milé děti, fakt ne každej, kdo má bílý háro, je Geralt...
První příběhy Elrica jsou z roku 1961, 
Sapkowski má první publikovanou věc z roku 1986.
Ano, už tak dlouho je bělovlasý bojovník klišé,
(nemluvě o Anomanderovi)


Elinor: Paralelně k tomu ale existuje větev nastavená takto: Grant definoval svou odnož dark fantasy jako "typ horrorového příběhu, ve kterém je lidstvo ohrožováno silami, které jsou mimo lidské chápání." Termín často používal jako alternativu k horroru, protože žánr horroru byl spojen s krvavějšími díly.

Dark fantasy někdy vypráví příběh z úhlu pohledu monstra, a tak jsou tyto bytosti jinak spojené s horrorem viděny jako poněkud sympatičtější. V tradičním horroru sleduje čtenář děj z úhlu pohledu obětí a přeživších. Upíří kroniky Anne Rice jsou jedním ze příkladů tohoto stylu v dark fantasy.

V obecnějším smyslu je termín dark fantasy užíván jako synonymum pro nadpřirozené horrory, aby se odlišily horrorové příběhy s nadpřirozenými elementy od těch, které je neobsahují. Příběh o vlkodlakovi nebo upírovi by v tomto případě byl dark fantasy, kdežto příběh o sériovém vrahovi by byl horror.

Elinor: Osobně se mi ta druhá větev fakt nelíbí, protože prostě pojem "nadpřirozený horor" či "paranormální horor" shledávám lepší a výstižnější.

Fox: Já ne. A co Řbitov domácích zvířátek?  Jsou tam fantazijní prvky a možná je to spíš fantasy než horor. Pamatuju si totiž, jak jsme řešili urban fantasy, a co se za ni vydává. Para(ne)normální romance atd. Takže Upíří kroniky, deníky apod. fakt ne. Já myslím, že by měla mít atmo blíž k hororu.

Elinor: Proč? Podle mě jsou základem právě antihrdinové a to, co označuji jako odstíny šedé.

Fox: Možná. Jenže do toho ti pak spadne kde co naokolo.

Elinor: V kulisách a na jevišti, které odpovídá právě hrdinskému vyprávění klasického střihu. To i v případě toho hororu - to ti z toho vypadne Malaz.

Fox: Nemyslím. Well, tak jinak. Je GoT dark?

Elinor: A zase tam budeš mít třeba Stmívání, protože tam jsou upíři. Podle mě je GoT na hraně.

Fox: Podle lišek to není dark. Je to historizující fantasy.

Elinor: Jp, to bych použila jako primární definici. Tak ještě jinak, jaký příběh je podle tebe dark a nemusí jít nutně o fantasy…

Fox: Marketa Lazarová? Podle mého daleko víc, než celý GoT. Nebo cokoliv jiného.

Elinor: Marketa Lazarová, hmm?

Fox: Btw. podle lišek jde o historickou fikci s mystickými a symbolistickými prvky.

Elinor: Takhle, pokud by se Markéta Lazarová odehrávala ve fantasy světě, tak by byla dark fantasy.

Fox: Myslím, že odpovídá té definici, jak ji vnímám já, víc než cokoliv jiného.

Elinor: Hmmm… 

Fox: Z Markety čišel chlad, beznaděj a syrovost. Prostě takhle si lišky to dark představujou. A tohle z VK fakt necítí.

Elinor: Mmch proto třeba podle tebe "slovíčkařím". Protože VK jsou na jednu stranu syrovější než většina zdejšího průměru, na druhou nejsou "to ono".

*Liškám najednou blejsknou oči

Fox: Hm, a Kroniky černé legie od Cooka?!Kroniky jsou sakra dobrý čtení! 
A navíc prý byly inspirací pro napsaní Malazu... 


Elinor: Znááááš?

*Lišky našly v tuto chvílí s Eli evidentně společnou řeč.

Fox:Ty podle lišek plní roli dark naprosto ultimátně. Jistě, že znám!

Elinor: Jop, bere se to jako klasika. Mě tedy v mých patnácti VELMI zklamal konec. Ale líbili se mi Lapení.

Fox: Yop, byli dobří. Ale nej byla Paní. A Felčar!

Elinor: Felčar byl super vypravěč.

Fox: Aj Jednooký byl cool a ty jeho hádky a štengrování se Skřetem…

Elinor: U Paní mi vadil fakt ten… konec.

Fox: Proč? Čekalas happy end? Bylo to… asi tak správně. A bitva o pyramidu byla super. Létací koberce nebo velryby taky. A ano, taky to BYLA čistá dark fantasy.

Elinor: Jako, čekala jsem spíš, že se to vyhrotí, ne všichni známe pravá jména a šmytec. Plus jsem čekala, že Paní bude podstatně tvrdší.

Fox: Liškám tam vadil zase Havran a Růže.

Elinor: Havran a Růže v prvním díle byli fajn, v dalších sakra nasírací.

Fox: V prvním ano, v dalších… ne. Takže jsme našli čistou DF. A teď máme etalon pro další porovnávání. Vraťme se ale k tomu, CO to je v závislosti s Kronikami černé legie temná fantasy. Co třeba těžce nedoceněnej Solomon Kane od Roberta E. Howarda? I film byl podle lišek jedna z nejlepších DF, co kdy asi byla natočená (hodnocení tohoto počinu na ČSFD si můžou tamní kritici strčit někam). Ta atmosféra tam byla úžasná. Ještě lišky napadá Rogan a Červenákovy knihy ze slovanského období.

Elinor: Rogan mi přišel spíše jako pseudohistorizující sword and sorcery (a jako podstatně lepší věc typu Zaklínače). U Howarda máš problém, že to, co psal, byly svébytné fanfikce na historii (ano, to samé platí o Conanovi - pokud se člověk podívá na anglicky popsanou mapu starověkého světa, Cimeřany tam najde) - a to, že zrovna Salomona osobně neznám. Ale s hororovými prvky se u Howarda setkáš třeba i v Cormacovi a NE, není to dark fantasy, pořád se to drží víc sword and sorcery.

Fox: Takže k DF, jak jej vnímají lišky, má vlastně nejblíže Sword & Sorcery? Pokud je tedy Solomon S&S. Well, co bys jako dark označila ty? A neomezuj se jen na knížky… On relativně temný je i Goodkind v knižní formě. Ale jestli jde o DF, to je otázka. Není nějaký seznam DF? Je.Ahoj, já prey nejsu DF, ale prototyp sluníčkovýho romantika!


Z toho seznamu jsem četl akorát Maluse, Kroniky a Malaz. A zmiňují tam Lince. Toho lišky taky (ještě) nečetly. A jednou paní Rečkovou. Přičemž na Sardenu do dark řádí Anitu. Tak to fakt ne. To je stejná hloupost, jako ty poznámky, že VK připomínají 50 odstínu. V čem, proboha? Četl to vůbec někdo z těch, kdo ten obrat používají?

Fox: Dobrá, máme Dítě skály a Kroniky. Čím se liší od ostatní fantasy, kterou bychom mohli nazývat dark? Za lišky je to kombinace atmosféry a toho, že hlavni postava/postavy pracuji s těmi, které nevnímáme kladně. Že to není dobrovolné, nebude tak podstatné, jako to, že jejich skutky umožní *temné straně* dosáhnout svých cílů. Druhou možností je pak že používají stejně brutální prostředky pro boj s onou *temnou stranou*

Elinor: *(Eli se nad tím seznamem chytá za hlavu, dost z toho by jako DF neoznačila ani na pořádném houbovém tripu). Mimochodem, CO je to "temná strana"?

Fox: Zlouni (rejp do SW)

Elinor: Podle mě je pro DF typické, že tam žádní zlouni a klaďasové nejsou. Pokud se SW týká, tak tam v zásadě taky ne, pokud člověk domýšlí souvislosti a zná to univerzum dobře. (rýp zpátky)

Fox: Já říkám z pohledu čtenáře, ne jako postavy.

Elinor: Hele, já to myslím taky z pohledu konzumenta. Vezmi si, že vznik sithského impéria byl přímo podmíněný jedijským hraním si na mix gulagu a britské imperiální politiky nakládání s problémovými živly…

Fox: Tak jako hele, odbíháme. Malus je zlý? Z pohledu světa, ve kterém funguje, ne. A z pohledu čtenáře je to psychopat (a navíc k tomu pechfógl). Jde o nastavení světa a jeho konfrontaci s tím naším.Malus Temná čepel


Elinor: EHM. Zkonvertuj si Maluse do high fantasy prostředí a zjistíš, že se příliš neliší od hlavních hrdinů. Poskytni mu výchovu "světlé strany" a bude z něj tuctové elfí princátko v zářivé zbroji. Což je podle mě v té sérii poměrně cítit. Psychopata z něj v očích čtenáře dělá výchova a kultura.

Fox: A přístup. Jenže tohle je jen vedlejšák, hlavni je příběh, kde je už konvertovanej. Takže není důvod koukat na něj jako high nebo hero fantasy derivát. A scéna, kdy si s ním jeho papá povídá pomocí nožů, je dosti sugestivní. Nemluvě o tom, jak Malus jednomu z otroků daroval stažený obličej jeho milé, aby mohli být spolu už navždy. Prostě romantika. Terka (VK) se oproti tomu drží hodně zpátky. Možná i kvůli nakladateli a cílovému publiku.

Elinor: Spíš kvůli čtenářům 

Fox: Tedy cca 15-18 let, jako nic ve zlém, ale Terka má na víc, klidně mohla přitvrdit. Na druhou stranu v Malusovi není žádný sex – protože cenzura v USA. A víš co? Já tohle fláknu na blogýsek a uvidíme, jestli se někdo zapojí se svojí troškou do mlýna...

Elinor: Můžeš to zkusit...

Fox: Zkusím, i když ohledně komentářů jsem pesimista…

Fox EDIT: Česká dark... lišky si na cosi vzpomenuly. Celkem temnou atmosféru ještě má Jiná rasa od Jenny Nowak… a dokonce by naplňovala i většinu kritérií. Ale jak říkám, tohle už nechám do případné diskuze pod článek…Žádné komentáře:

Okomentovat