pátek 12. ledna 2018

2018/02

Dnes dostanete dva texty za cenu jednoho. Půjde o vložený miniseriál JAK VZNIKÁ KNIHA. Aneb záznam toho, jak bojuji s tvůrčí činností, nazývanou obecně psaní. A to se vyplatí! 

Upozornění – jde o čistě subjektivní postup(y), které vám nemusí sedět. Co z toho vyplývá? Používejte vlastní hlavu. Být flexibilní je základ. Když něco nefunguje, změňte to. I kdyby to tak dělal mistr světa a přilehlého okolí (a to já, pěkně prosím, fakt nejsem). Najděte si vlastní cestu. Dělat to samé stále dokola bez viditelných výsledků, je mrhání časem i talentem.

Pozor milé děti, tohle doma nezkoušejte!Mám na stole většinou bordel. 
Proto jsem použil (free) ilustrační obrázek...Autorovy zápisky, týden druhý 


a) Pracovní pondělí, první letošní. Klasický Zombie Day. Bude jich mnohem víc, o tom nepochybuji. A ani se nebudou muset jmenovat pondělí. 

b) Po menších organizačních problémech a následným spiknutí celýho vesmíru odeslán (konečně) rukopis do redakce. Myslím, že za to shořím v pekle. 

c) Prý jen dvě procenta světové populace mají zelené oči. No ty vole na kole, jsem unikát. Nebo mutant. Osobně sázím spíš na druhou možnost.

d) Odvoleno. 

e) Další <cenzurováno> pracovní sobota, ani tenhle rok se nic nezměnilo. Naopak, tak dlouho slibované světlé zítřky v podobě přísunu kvalifikovaných lidských zdrojů skončily ve fázi slibů. Takže pokračujeme jako dosud – přes spáleniště, přes krvavé řeky… 

f) Užívám si poslední (relativně) volné chvíle – čtu, sleduji filmy, poslouchám muziku. U toho ale přeci jen už začínám připravovat věci potřebné pro další rukopis. Začínám s tím oficiálně v pondělí. Jak vzniká kniha - Přípravy 


1. Vytvořen soupis reálií, technických záležitostí, zbraní. Studium potřebné literatury a podkladů – zapisujte a ukládejte si nápady i poznámky. Budou se vám později hodit. 

2. Prohledávám net, jestli už nebylo napsáno něco podobného.

3. Vymyšlení dějové linky a nastavení prostředí. 

4. Nemám definovaná jména postav (s nimi bude v tomto případě ještě sranda) a příběh zatím postrádá přesnější ukotvení v čase – což mi ale nebrání začít pomaličku psát. Určité popisy a vykreslení situací tohle totiž nepotřebují… 

5. Vytvoření velmi podrobné osnovy (cca 7 normostran). Umožňuje přeskakovat v textu, když se zaseknete na určité scéně. Tohle mi hodně pomohlo u minulého rukopisu. Spojoval jsem nakonec tři části a dopisoval věci z prostředka jako poslední.


PS: Přesné plánování je nezbytné, ale přesto musí člověk nechat ve svých odhadech trochu volného prostoru pro náhodu.Žádné komentáře:

Okomentovat