Jak jsem hledal Krotenful
"... mým tělem projíždí neskutečně silná dávka starý magie. Konečně! Povedlo se! Klesám na kolena. Polykám krev proudící z dásní, tetování proráží kůži, která se vzápětí hojí a opět trhá. Louky během okamžiku mizej pod tmavou vodou tryskající z hloubi země. Vstávám. Stoj je přece jen důstojnější poloha. Ukazuju ostatním směrem k Žichlínku. Oba váleční mágové údivem otevíraj hubu dokořán. "Cronvelt, neboli Krotenful. Můj domov!"" (Frost, s. 96)
Krotenful - co já se ho nahledal! Můžete obětovat hobita, použít Google, GPS, nebo pátrat v aktuálních katastrálních mapách. Bude vám to asi tak platné jako mrtvému kabát, z Krotenfulu totiž nezbylo vůbec nic. Jeho poslední pozůstatky byly použity na zpevnění tratě vedoucí směrem na Olomouc. Alespoň oficiálně.
Kdo vlastně Krotenful postavil? Neví se, zakládací listina chybí, ale údajně to byl Boreš z Rýzmburka, který byl při penězích a dostal se tak trochu do křížku s panovníkem. Hrad stál v rozlehlé bažině na historickém pomezí Čech a Moravy, v opozici proti královskému městu Lanškroun. Jinými slovy - když jste vykoukli z Krotenfulu, koukali jste lanškrounským měšťanům do oken. Ale dost bylo historických hypotéz. Když budete hodní, Frost, válečný mág a děsnej potížista, vás tam vezme na exkurzi klidně ještě dneska. Jenom musíte stát na správné straně obětního kamene.
Frost je totiž jediný, kdo doopravdy ví, kde Krotenful stál a jak vypadal. Pobýval zde do doby, než ho odtud spojenými silami vyhnali Záviš z Falkenštejna s králem Václavem Několikátým. Nedůležitá fakta stranou.
Jak tedy Krotenful vypadal/vypadá? Frost by se shodl minimálně s třetinou historiků, že šlo o rozlehlou kamennou stavbu s obrannými valy, padacím mostem a patnáctimetrovým zatopeným příkopem. Hlavní budovy byly dvě, údajně podsklepené, a měly téměř oválný půdorys. Což zní trochu divně, když stál Krotenful v bažině - ale víte jak, stará magie...
Frost k tomu říká: "Když jsem tudy projížděl za husitských válek, už byly propadlý krovy. Zřícená východní zeď ze tří čtvrtin rozebraná místními na stavební materiál. Jen pro pořádek, po bitvě u Lipan se tu podle kronik nakrátko usadila skupina radikálních kališníků, která dost brutálně terorizovala okolí. Než s nima zatočil starej Kostka z Postupic. Ten taky nechal můj dlouholetej domov definitivně zbořit. Úplně poslední zbytky Krotenfulu vzaly za svý v roce 1842, kdy v jejich těsný blízkosti stavěli násep železnice Olomouc - Praha." (Frost, s. 98)
Tak to vidíte. A od té doby se Frost, když chce skočit domů a nakrmit svého mazlíčka s ostnatými chapadly, musí vrátit v čase. A někoho obětovat na obětním kameni, který přežil věky i terénní úpravy a sveřepě se brání jakýmkoli pokusům o přesunutí.
Nejsem z těch, kdo by psali o něčem, co nikdy neviděli, a tak nezbývalo než navštívit místo, kde Krotenful, legendární tajemný hrad v bažinách, stával. Jednoho mlžného rána jsem si nazul kanady, do batohu vložil svačinu a vyrazil vstříc velkému nebezpečí. Do kapsy jsem si však dal pro jistotu i několik obětin, protože, jak všichni vědí, štěstí přeje připraveným. Na místě bažiny se dnes rozkládá poldr, ale podle starých německých katastrálních map lze identifikovat polohu hledaného objektu poměrně snadno.
S pomocí nastudovaných údajů, intuice i moderní techniky se dobrá věc podařila a já nakonec stanul na místě, kde kdysi bydlel slavný válečný mág. Vodní tok, ozdobený tolika zákrutami, až připomíná křečové žíly na nohou starého uběhaného listonoše, kopíruje polohu obranného valu před bývalým hradem. Dnes už tam po Krotenfulu skutečně není vidu ani slechu, ovšem obětní kámen tam leží dodnes. A pokud kolem něj už musíte projít nebo projet, čiňte tak s nejvyšší možnou opatrností. Jeden nikdy neví, co se může stát, znáte to...
Že fabuluju? Taková obvinění kategoricky odmítám. Jestli nevěříte, všechno si dohledejte na Googlu. Nebo v katastrálních mapách. Nebo obětujte hobita. Nebo - a to bude úplně nejlepší - si přečtěte Frosta. Najdete ho, jak už víme, PŘÍMO TADY
Na takhle festovní násep je, zdá se, spolehnutí. Uvidíme, jak to dopadne, až se bude rekonstruovat trať v Karlštejně :-).
OdpovědětVymazat